Upcoming Activities

Oct 1: CAPABLE Career Exploration Day in Broken Bow for Manufacturing/Industry, 8:15; UNK Choral Workshop

Oct 2: V VB Triangular in Sargent, 6:00 and 7:00

Oct 3: V FB in Amherst, 7:00

Oct 6: JH VB/FB 2:30/4:30 in Arnold v. Sandhills/Thedford

Oct 6: NRCSA Search Committee Representative Staff Meeting 4:00 in Callaway; Community Input Meeting 6:30 in Arnold Community Center

Oct 6: Homecoming Pep Rally and Tailgate Party at the Arnold City Park, 6:45; Everyone is welcome

Oct 7: JV/V VB v. McPherson County in Arnold, 5:30/6:30

Oct 8: Fire Prevention Week, Mobile Firehouse at APS

Oct 9: V VB South Loup Triangular in Arnold, 5:00/7:00

Oct 10: V FB v. Ansley-Litchfield in Callaway 7:00; Homecoming Coronation and HC Dance to follow

Oct 11: JV VB @ Anselmo-Merna; JH VB @ Callaway--Lions Club Tournament

Oct 13: JH VB/FB, JV FB @ Brady; 2:00/3:30/5:00

Oct 14: Regular School Board Meeting; 8:00

Oct 15: Ogallala Commons Career Fair Grades 9-12

Oct 16: First Round MNAC Tournament, TBA

Oct 17: Parents Night/V FB v. Greeley Wolbach @ Callaway

Oct 18: MNAC Tournament Semi-Finals and Finals @ North Platte, TBA

Oct 20: Red Ribbon Week (RRW) Begins (Pajama Day)

Oct 21: V VB @ Ansley-Litchfield Quad TBA; RRW continues (Crazy Hair Day: Doing Drugs is a Hair-Raising Experience)

Oct 22: RRW: Hat Day You Can't Cover Up Drug Use

Oct 23: RRW: Show your True Colors and Don't Do Drugs

Oct 24: RRW: Team Up to end Drug Use (Wear your favorite Team Jersey); Every 32 Seconds 6-12

Oct 24: JV/V VB, V FB @ Twin Loup (Sargent); 5:00/6:00/7:30

Oct 25: 1:00 JV VB Tournament Twin Loup @ Sargent

Oct 27: Teacher Inservice Dismiss at Noon; Conference Vocal Clinic @ Arnold TBA

Oct 28: JV/V VB @ Anselmo-Merna 5:00/6:00

Oct 31: No School Fall Break

Boys Track Records

Boys Track Records

100M Dash Terry Mills 10.7 1974

 

200M Dash Lannie Geiser 22 1970

                    Marck Engleman 22 1988

 

400M Dash Mike Reed 50.26 1994

 

800M Dash Steve Troyer 2:00 1976

 

1600M Run Rodd Engleman 10:08.49 1993

 

3200M Run Mike Purcell 10:09.

                    Todd Engleman 10:08.49 1993

 

180 Yd Lows Allen Troyer 21.1 1976

 

110 M High Ten Bubak 15.0 1989

 

Pole Vault Josh Cool 12.9 2003

 

High Jump Dave Blevins 6.3 1978

 

Long Jump Lanni Geiser 21.4 1970

 

Triple Jump Eric Jidell 44’6 ¼ 1974

 

Discus David Smith 176’11 1998

 

Shot Out Eugene Andre 54’8 ½ 1980

 

300 MI Ted Bubak 39.7 1998

 

400M Relay Scott McDowell

                     Josh Crow          44.53 1999

                     Aaron Coleman  State Champs

                     Mark Steele

 

880M Relay Eric Jidell

                     Kevin Strasburg 1:31.6 1974

                     Larry Wilson      State Record

                     Terry Mills

 

1600M Relay  Dan Keyser

                        Allen Troyer   3:27.6 1975

                        Steve Troyer   State Champs

                        Terry Mills

 

3200M Relay  Mike Reed

                        Todd Engleman  8:13.76 1992

                        Mike Hough        State Champs

                        Russ Bassett